OGÓLNOPOLSKIE FORUM STOWARZYSZEŃ UWŁASZCZENIOWYCH-OFSU


Zarząd OFSU:
prof. dr hab. Adam Biela - Przewodniczący
dr Gabriela Masłowska -V-ce Przewodniczący
dr Henryk Połcik-V-ce Przewodniczący
mgr Ryszard Strzałkowski V-ce Przewodniczący
mgr Krzysztof Pużuk-Sekretarz
mgr inż. Bogdan Drechna-Rzecznik prasowy
mgr Teresa Pietrzak-Członek Zarządu

Komisja pojednawcza: mec. Henryk Wyszyński


ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE POROZUMIENIA GOSPODARCZEGO I UWŁASZCZENIOWEGO

Adam Biela

A.Kwestie gospodarcze i ustrojowe

Upowszechnienie własności prywatnej obywateli stanowi podstawę ustroju gospodarczego państwa.

I Własność mieszkań oraz nieruchomości gruntowych

  1.1 Należy jak najszybciej dokonać uwłaszczenia nieruchomościami mieszkaniowymi i budynkowymi, żeby ich najemcy lub członkowie spółdzielni stali się pełnoprawnymi właścicielami mieszkań jako odrębnych własności.
  1.2 Wszystkie kolektywne formy własności mieszkań / spółdzielcze, gminne, zakładowe / odbierają podmiotowość społeczną, gospodarczą i polityczną mieszkańcom i nie są na dłuższą metę do utrzymania w państwie, które chce budować demokrację gospodarczą i polityczną, gdyż :
  - ograniczają prawa mieszkańców;
  - nie wykorzystują efektywnie środków przeznaczonych na remonty, modernizację mieszkań;
  - nie pozwalają na efektywne wykorzystanie gospodarcze kapitału, którym są mieszkania z korzyścią dla mieszkańców;
  - pozbawiają najemców i członków spółdzielni możliwości zaciągania kredytów, dla których mieszkanie może stanowić gwarancję jego spłacalności;
  1.3 Pełną własność mieszkania ma się wówczas, gdy :
  - obywatel ma prawo do mieszkania jako do odrębnej własności, co wyklucza jakieś formy ograniczonego prawa rzeczowego / np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do domu jednorodzinnego / ;
  - prawo obywatela do mieszkania związane jest ściśle z prawem własności nieruchomości gruntowej, na której stoi budynek z tym mieszkaniem lub z prawem do ułamkowej części gruntu, w przypadku bloków mieszkalnych / zgodnie z zasadą cywilistyczną wywodzącą się od prawa rzymskiego : solicitudo soli sedit / ;
  - obywatel ma dokonany wpis do księgi wieczystej / na swoje nazwisko i imię/, iż ma prawo do mieszkania jako odrębnej własności wraz z nieruchomością gruntową, na której budynek z jego mieszkaniem stoi.
  1.4 Użytkowanie wieczyste nieruchomości stanowi archaiczną formę własności wywodzącą się z czasów feudalnych epoki bizantyjskiej, którą należy w państwie demokratycznym zastąpić jak najszybciej formą własności prywatnej.
  1.5 Prawo do przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo pełnej własności mają dotychczasowi użytkownicy, a zwłaszcza :
  - użytkownicy wieczyści, którzy wykupili na własność mieszkania zakładowe, komunalne, spółdzielcze ;
  - długoletni użytkownicy wieczyści, a zwłaszcza użytkujący nieruchomości na ziemiach tzw. odzyskanych.
  1.6 Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności musi być połączone z wpisem do księgi wieczystej / z nazwiskiem i imieniem nowego właściciela /.
  1.7 Za szczególne wynaturzenie polskich przekształceń własnościowych uważa się :
  - sprzedanie mieszkań zakładowych wraz z ich najemcami przy okazji prywatyzacji kapitałowej ich zakładów pracy jako tzw. mienia zbytecznego /”balastu”/
  - pozostawienie na łasce losu byłych pracowników PGR-ów odbierając im prawo nawet do legalnego uprawiania działek rolno-warzywnych ;
  - nieuregulowanie przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności / wraz z wpisem do księgi wieczystej / dla wszystkich polskich repatriantów z byłych kresów wschodnich RP, którzy osiedlili się na terenach Polski Północnej i Zachodniej nazywanych ziemiami odzyskanymi.
  1.8 Uchwalenie przez Sejm szczegółowych ustaw uwłaszczeniowych powinno jak najszybciej doprowadzić do uwłaszczenia nieruchomościami mieszkaniowymi i gruntowymi obywateli RP, którzy wobec tych nieruchomości pozostają w relacji najmu, dzierżawy wieczystej, ograniczonego prawa rzeczowego lub innego stosunku prawnego, które nie jest pełnym prawem własności.
  1.9 Akt własności zakończy pasmo krzywd społecznych, niesprawiedliwości i patologii wobec obywateli, których przekształcenia własnościowe w Polsce dotknęły w szczególny sposób narażając ich na pozostawienie na zupełnym marginesie życia gospodarczego i politycznego przez co stali się przedmiotem manipulacji ze strony rządzących kolejno elit politycznych.

II Uczestnictwo obywateli w prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz w innych formach uwłaszczenia bezpośredniego mieniem Skarbu Państwa lub mieniem komunalnym

  2. Uczestnictwo obywateli polskich w uwłaszczeniu bezpośrednim polegające na nieodpłatnym lub preferencyjnym nabyciu akcji prywatyzowanych przedsiębiorstw / akcje pracownicze / lub innych składników majątkowych co już nastąpiło lub dalej następuje na mocy istniejących przepisów :
  2.1 art. 24 ustawy z dnia 13 lipca 1990r o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych ;
  2.2 art. 82 ustawy z dnia 23 listopada 1990r o łączności ;
  2.3 art. 40a ust. 4-8 ustawy z dnia 28 września 1991r o lasach;
  2.4 art. 42 ustawy z dnia 19 października 1991r o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa ;
  2.5 art. 51 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1993r o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków oraz o zmianie niektórych ustaw ;
  2.6 art. 46 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993r o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji ;
  2.7 art. 8 ustawy z dnia 26 sierpnia 1994r o regulacji rynku cukru i przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym ;
  2.8 art. 13d ustawy z dnia 6 lipca 1995 r o przedsiębiorstwie państwowym „Polskie Koleje Państwowe” ;
  2.9 art. 19 ustawy z dnia 14 czerwca 1996r o łączeniu i grupowaniu niektórych banków w formie spółki akcyjnej;
  2.10 art. 36, 37 i art. 49 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996r o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych ;
  2.11 art. 20 ustawy z dnia 20 grudnia 1996r o gospodarce komunalnej ;
  2.12 art. 37 i 39 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997r o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich .
  3. Celem uwłaszczenia bezpośredniego pracowników dokonywanym zwłaszcza za pośrednictwem akcji pracowniczych jest współuczestnictwo samych pracowników w przekształceniach własnościowych poprzez :
  - mechanizm koncentracji akcji pracowniczych dla celów inwestycyjnych ;
  - uczestnictwo pracowników w restrukturyzacji swojego zakładu pracy ;
  - utrzymanie swoich miejsc pracy w zakładzie lub podjęcie nowych inicjatyw, które zapewniałyby pracę akcjonariuszom.
  4. Dotychczasowa prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych nie stworzyła mechanizmów zachęcających pracowników do koncentracji akcji i przeznaczania ich na cele inwestycyjne dla polskiej gospodarki.
  5. Należy jak najszybciej stworzyć prawne możliwości oraz ekonomiczne mechanizmy zachęcające pracowników uwłaszczonych poprzez akcje pracownicze do :
  - koncentracji akcji pracowniczych w formie spółek prawa handlowego ;
  - nabywania odpłatnego dodatkowych akcji swojego zakładu pracy ;
  - przeznaczanie skoncentrowanych środków kapitałowych na cele inwestycyjne w ramach restrukturyzacji swojego przedsiębiorstwa lub na uruchomienie nowej działalności gospodarczej w swoim środowisku lokalnym.

III Udział obywateli w uwłaszczeniu pośrednim jako uczestnictwo w funduszu uwłaszczeniowym

  6. Obywatele, którzy nie uczestniczyli w uwłaszczeniu bezpośrednim, biorą udział w uwłaszczeniu pośrednim poprzez uczestnictwo w funduszu uwłaszczeniowym.
  7. Fundusz uwłaszczeniowy powstaje z majątku Skarbu Państwa przeznaczonego na ten cel.
  8. Fundusz uwłaszczeniowy stanowi koncentrację polskiego kapitału przeznaczonego na cele inwestycyjne poprzez :
   - udzielanie tanich kredytów dla swoich uczestników w celu uruchomienia przez nich kontynuowania działalności gospodarczej / małe i średnie przedsiębiorstwa / ;
   - udzielanie gwarancji kredytowych dla swoich uczestników w celu prowadzenia przez nich działalności gospodarczych, które zmniejszą bezrobocie w społecznościach lokalnych ;
   - czasowe wejście częścią swojego kapitału w powiązanie kapitałowe utworzonymi przez uczestników funduszu podmiotami gospodarczymi w społecznościach lokalnych.
  9. Fundusz uwłaszczeniowy stworzy powiązania kapitałowe z podmiotami gospodarczymi, które swoją działalność kapitałową opierają na koncentracji akcji pracowniczych, w celu bardziej efektywnej koncentracji polskiego kapitału dla inwestowania w polską gospodarkę.
  10. Fundusz uwłaszczeniowy stworzy również możliwość powiązań uwłaszczenia bezpośredniego nieruchomościami mieszkalnymi i gruntowymi z inicjatywami gospodarczymi na bazie kapitału uwłaszczonych obywateli.

IV Otoczenie prawne i edukacyjne uwłaszczenia

  11. Program uwłaszczenia bezpośredniego i pośredniego może mieć pozytywne efekty społeczne, gospodarcze i ustrojowe tylko wówczas, jeśli zostanie wokół niego stworzone sprzyjające szersze otoczenie prawne, które :
  11.1 zapewni system łatwego uzyskania tanich kredytów na restrukturyzację, modernizację oraz uruchamianie nowej działalności gospodarczej dla podmiotów funkcjonujących na bazie kapitału uwłaszczeniowego.
  11.2 stworzy ulgi oraz inne ułatwienia podatkowe dla podmiotów gospodarczych, które :
  - funkcjonują na bazie kapitału uwłaszczeniowego ;
  - uruchamiają nową działalność gospodarczą w społecznościach lokalnych;
  - stwarzają nowe miejsca pracy ;
  - nastawione są na działalność proeksportową ;
  - zapewniają powiązania kooperacyjne z polskimi podmiotami gospodarczymi ;
  - oparte są na promowaniu polskiej myśli technologicznej i jej rozwoju ;
  12. Efektywność gospodarcza uwłaszczenia może zostać osiągnięta tylko pod warunkiem realizacji szerokiego programu edukacyjnego nastawionego na:
   12.1 zmianę mentalności uczestników uwłaszczenia ;
  12.2 uczenie uczestników uwłaszczenia zachowań gospodarczych - efektywnych w warunkach budowania gospodarki rynkowej ;
  12.3 ponoszenie odpowiedzialności za własność prywatną ;
  12.4 dostrzeganie możliwości wykorzystania kapitału uwłaszczeniowego dla celów inwestycyjnych ;
  12.5 podejmowanie ryzyka działalności gospodarczej w społecznościach lokalnych;
  12.6 konieczność koncentracji kapitału dla celów inwestycyjnych.

V Konsekwencje ustrojowe uwłaszczenia

      13. Wykorzystanie uwłaszczenia dla celów gospodarczych stanowi początek bu budowania warstwy średniej obywateli w Polsce.
  14. Gospodarka wolnorynkowa wymaga dla swej żywotności względnie wyrównanej struktury własności, czyli kształtowania silnej warstwy średniej.
  15. Uwłaszczenie powszechne obywateli stanowi demokratyzację gospodarki poprzez upowszechnienie własności prywatnej nieruchomości oraz kapitału akcyjnego.
  16. Korzyści jak i sukcesy gospodarki rynkowej demokratycznie rozwijającej się, rośnie proporcjonalnie do liczby ludzi będących właścicielami prywatnymi kapitału.
  17. Obywatele polscy jako prywatni właściciele kapitału będą dopiero partnerami dla obywateli krajów Unii Europejskiej, gdzie szeroko rozprzestrzeniona własność prywatna / nie typu oligarchii kapitałowej / stanowi podstawę gospodarki rynkowej i ustroju gospodarczego.

B. Kwestie społeczne i polityczne

  18. Porozumienie Gospodarka i Uwłaszczenie obejmuje szeroki ruch obywateli polskich ze środowisk lokalnych i regionalnych, który zmierza do inicjowania i wspomagania działań gospodarczych w tych środowiskach poprzez :
   18.1 wzbogacanie kapitału ludzkiego na drodze :
  - integracji społecznej środowisk lokalnych i regionalnych / program ożywienia nadziei i wiary we wspólne radzenie sobie w sytuacjach stresu np. bezrobocie / ;
  - inicjowanie i realizowanie programów edukacyjnych / kształcenie i samokształcenie / w zakresie działań gospodarczych i doskonalenia zawodowego, na które jest zapotrzebowanie rynkowe w środowiskach lokalnych ;
  - upowszechniania pozytywnych wzorów sukcesów gospodarczych / doradztwo i konsultacje w tym zakresie /;
   18 .2 inicjowanie koncentracji kapitału lokalnego / m.in. pochodzącego z uwłaszczenia / na cele inwestycyjne dla gospodarki lokalnej.
  18.3 stworzenie silnego zaplecza społecznego i politycznego dla wspierania programu porozumienia gospodarczego na poziomie lokalnym i regionalnym za pośrednictwem :
  - miejscowych środków masowego przekazu ;
   - lokalnych możliwości organizacyjnych i powiązań kooperacyjnych ;
   1 9. Porozumienie Gospodarcze i Uwłaszczeniowe zaprasza organizacje pozarządowe, grupy lokalne oraz ruchy odnowy religijnej do wspólnego budowania polskiej gospodarki i ponoszenia za nią odpowiedzialności w społecznościach lokalnych – nawiązując do tradycji i czasów pracy organicznej w Polsce w okresie rozbiorowym i międzywojennym.
  20. Porozumienie ma formułę otwartą dla obywateli polskich różnych wyznań, gdyż uwłaszczenie ma charakter powszechny i zmierza do budowania warstwy średniej w Polsce jako warunku partnerstwa gospodarczego i politycznego w Europie.
  21.Polityczną artykulacją Porozumienia Gospodarczego i Uwłaszczeniowego / PG i U / są lokalne, regionalne programy integracji społecznej i gospodarczej sformułowane jako merytoryczne zaplecze do wyborów samorządowych wszystkich trzech szczebli, gdzie Porozumienie wystawia swoje listy kandydatów na radnych a następnie poprzez nich realizuje swoje lokalne programy gospodarcze.
  22. Lokalne i regionalne programy gospodarcze stanowią podstawę dla zbudowania Narodowego Programu Integracji Gospodarczej w oparciu o koncentrację kapitału uwłaszczeniowego, dla którego forum realizacyjnym byłby Sejm i Senat, gdzie PG i U wprowadza posłów i senatorów prowadzących ten program na poziomie ustawowym.
  23. Porozumienie Gospodarcze i Uwłaszczeniowe jest ugrupowaniem społecznym i politycznym, które :
   23.1 nawiązuje świadomie do tradycji pracy organicznej w Polsce z okresu rozbiorowego i międzywojennego ;
   23.2 chce zmienić mentalność z okresu komunistycznego, gdzie obywatel był zwolniony z ponoszenia odpowiedzialności za własność prywatną ;
   23.3 wykorzystuje szeroko inspiracje ruchu obywatelskiego „Solidarność”, działaczy ludowych, ruchów odnowy religijnej oraz ruchu ekumenicznego w celu budowania integracji społecznej zdolnej do ponoszenia odpowiedzialności za polską gospodarkę.
  24.Trzonem organizacyjnym Porozumienia Gospodarczego i Uwłaszczeniowego są :
  24.1 Komitety Obrony Mieszkańców ;
  24.2 Obywatelskie Stowarzyszenia Uwłaszczeniowe ;
  24.3 Lokalne i regionalne organizacje pozarządowe ;
  24.4 Organizacje i grupy religijne ;
  24.5 Związki zawodowe ;
  24.6 Osoby fizyczne nie należące do żadnych organizacji ;
  25. Porozumienie Gospodarcze i Uwłaszczeniowe ma następującą strukturę organizacyjną :
  25.1 Gminne Porozumienie Gospodarcze i Uwłaszczeniowe jako podstawowa terenowa jednostka organizacyjna ;
  25.2 Powiatowe Porozumienie Gospodarcze i Uwłaszczeniowe jako integrację jednostek terenowych – gminnych ;
  25.3 Wojewódzkie Porozumienie Gospodarcze i Uwłaszczeniowe ;
  25.4 Ogólnopolskie Porozumienie Gospodarcze i Uwłaszczeniowe ;

C. Fundamenty i cele moralne

  26. Inspiracją Programu Porozumienia Gospodarczego i Uwłaszczeniowego jest przesłanie moralne Roku Jubileuszowego 2000 zachęcające chrześcijan do budowania jedności i zgody między sobą, przebaczania urazów oraz większej wzajemnej życzliwości.
  27. Polskie przekształcenia własnościowe i transformacja gospodarcza obfituje w wielkiego rozmiaru niesprawiedliwości społeczne i krzywdy ludzkie, lecz należy podjąć indywidualne i zbiorowe wysiłki w kierunku wzajemnego przebaczania urazów i rozpoczęcia budowania od nowa na fundamencie prawdy nowego porozumienia i solidarnego przezwyciężania zagrożeń społecznych i gospodarczych. Rok Jubileuszu 2000 stanowi dla tych zadań szczególnie wydatną pomoc oferując klimat modlitwy o łaskę i błogosławieństwo Boże w poszukiwaniu budowania bardziej sprawiedliwych rozwiązań gospodarczych w Polsce.
  28. Celem moralnym Programu jest :
  28.1 naprawienie jaskrawych krzywd polskiej prywatyzacji, a zwłaszcza dotyczącej :
   -uwłaszczenie najemców mieszkań zakładowych sprzedanych wraz z mieszkańcami ;
   -uwłaszczenie byłych pracowników byłych PGR-ów mieszkaniami zakładowymi ;
   - uwłaszczenie pracowników sfery budżetowej ;
   - uwłaszczenie emerytów i rencistów ;
  - uwłaszczenie rolników ;
  28.2 zapobieganie moralnej degradacji wielu środowisk lokalnych na wskutek bezrobocia ;
  28.3 zapobieganie bezdomności i degradacji moralnej z nią związanej ;
  28.4 zmniejszenie rozmiarów aktualnego bezrobocia i niedopuszczenie do rozszerzania się na nowe grupy zawodowe i nowe środowiska lokalne: /bezrobocie jest bezwzględnym złem : moralnym – powoduje degradację osobową pracowników ; ekonomicznym – nie wnosi nic do budżetu i jednocześnie wiąże się z olbrzymimi wydatkami z finansów publicznych/;
  29. Gruntem moralnym dla działań gospodarczych jest prawda społeczna wyrażająca się w mądrości ludowej : „zgoda buduje a niezgoda rujnuje”.
  30. XXI wiek winien być wiekiem budowania cywilizacji miłości, w czym chce mieć swój udział Porozumienie Gospodarcze i Uwłaszczeniowe poprzez budowanie podstaw nowej ekonomi polegającej na:
  30.1 podejmowaniu ryzyka ponoszenia solidarnej odpowiedzialności za działalność gospodarczą w środowiskach lokalnych / „stanie na własnych nogach, na swój własny rachunek, lecz przy życzliwym wsparciu innych”/;
  30.2 dzieleniu się wypracowanym z działalności gospodarczej zyskiem z innymi osobami / słabszymi, potrzebującymi / poprzez :
  - doraźną pomoc charytatywną ;
  - wspieranie inicjatyw gospodarczych, które pozwolą stanąć im w przyszłości „na własnych nogach” / sponsorowanie przysłowiowej „wędki” / ;
  31. Nawiązywanie do wartości patriotycznych i religijnych w działalności gospodarczej, a zwłaszcza :
  31.1 do nauczania społecznego Kościoła, ze szczególnym uwzględnieniem wskazań Ojca Św. Jana Pawła II ;
  31.2 do tradycji moralnych innych wspólnot chrześcijańskich i religijnych w Polsce ;
  32. Działalność Porozumienia Gospodarczego i Uwłaszczeniowego nastawiona jest na :
  32.1 budowanie podmiotowości obywatela poprzez jego zaangażowanie gospodarcze w społeczności lokalnej;
  32.2 dobro polskiej rodziny , która musi mieć zapewnione zaplecze materialne dla swojego normalnego funkcjonowania i rozwoju ;
  32.3 dobro wspólne, które zostanie bardziej efektywnie zagospodarowane i rozwijane poprzez zaangażowanie uwłaszczonych obywateli odpowiedzialnych za swoją własność prywatną .